تبلیغات
طب کودکان - اختلال کم توجهی- بیش فعالی در کودکان : ADHD
طب کودکان
تندرستی یکی از نعمتهای بزرگ پروردگار است که زندگی بدون آن لذتی ندارد.

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

اختلال کم توجهی- بیش فعالی در کودکان : ADHD

مطالعات نشان می‌دهد که،اختلال نقص توجه یا بیش فعالیADHD‬و کم تمرکزی یکی از شایعترین اختلالات روانپزشکی در کودکان است.بیش فعالی یک بیماری محسوب می شود و بیشتر جنبه ژنتیکی دارد و معمولا قسمتی از مغزکه مسئول توجه،تمرکز و تنظیم فعالیت های حرکتی است دچار نقص جزیی شده است. همچنین در بعضی موارد در طول بارداری یا زایمان صدمات جزیی به ساختمان مغز  وارد می شود که می تواند باعث این مشکل شود.

 این نقایص باعث شده تا قسمتی از مغز دچار اختلال شود و این اختلالات سبب بروز کنترل نکردن رفتار فرد مطابق محیط ، عدم کنترل هیجانات، عدم کنترل تمرکر ، می شود.

 همچنین مرتب نبودن وسایل و منظم نبودن  از جمله عوامل بیماری بیش فعالی بوده و افراد بیش فعال  از  هوش بالایی برخوردار ند ، امکان دارد افراد بیش فعال در بزرگسالی تمایل به مصرف سیگار، الکل و یا مواد دیگر داشته باشند چرا که مصرف اینگونه موارد به آنها آرامش می دهند، این در حالیست که با درمان سریع مشکل این افراد برطرف شود.

  درمان این افراد به صورت درمان دارو است تا دارو آن ناحیه را فعال کند و مغز کار خود را به درستی انجام دهد .دارو باید در دراز مدت مصرف شود .

 خانواده ها نباید از عوارض دارو ها این بیماری نگران باشند چرا که عوارض آن اثرات منفی بر ارگان های بدن نمی گذارد و تنها ناحیه از مغز را فعال می کند. امکان دارد با مصرف دارو خواب کودک موقتا تغییر کند البته  آن تغییرات هم قابل اصلاح است و این عوارض جزوء موارد عمده محسوب نمی شود.

 در خصوص بی ضرر بودن مصرف داروی ریتالین برای کودکان بیش فعال متذکر می شویم. دارو هایی که برای افراد بیش فعال تجویز  می شود دارو های محرک است و هیج درمان دیگری به خوبی دارو نمی تواند بیش فعالی را درمان کند.

 دارو هایی همچون ریتالین اعتیاد آور نیست . معمولا یک پنجم بچه ها می توانند درجاتی از این اختلالات داشته باشند. شیوع این بیماری در پسران بیشتر از دختران است و وضعیت این بیماری در کشور نسبت به کشورهای دیگر مشابه است.علایمADHD
• مشکل در توجه
• فعالیت بیش از اندازه (بیش‌فعالی)
• انجام عمل قبل از فکر کردن به آن (حرکات تکانشی)

بیش فعالی

انواع بیش‌فعالی
نوع بی‌دقت و بدون توجه
در این نوع در فرد نمی تواند روی تکلیفی که به او می‌دهند و یا یک فعالیت خاص تمرکز داشته باشد. اکثر کودکان دچارADHD در دقت و توجه کردن دچار مشکل هستند. این دسته از افراد غالبا:
• توجه زیادی به جزئیات ندارند.
• بر بازی‌ها و کارهای مدرسه نمی‌توانند تمرکز داشته باشند.
• کارهای مدرسه و فعالیت‌های روزانه خود را در منزل تا آخر دنبال نمی‌کنند و آنها را به پایان نمی‌رسانند.
• ‌نمی‌توانند یک وظیفه یا تکلیف را تمام و کمال انجام دهند.
• اسباب بازی‌ها ، کتاب‌ها و وسایلشان را اغلب گم می‌کنند.
نوع تکانشی – بیش‌فعالی
در این نوع از اختلال فرد بسیار فعال است. و بدون فکر اقدام به فعالیت و انجام کار می‌کند. فعالیت بیش از حد معمول ، قابل مشاهده‌ترین مشخصه اختلالADHD است. کودک بیش‌فعال همیشه در حال انجام کاری می‌باشد. ممکن است سطح بیش‌فعالی با افزایش سن کاهش یابد. این کودکان قبلا از این که راجع به عملی فکر کنند آن را انجام می‌دهند.

برای مثال این کودکان ممکن است بطور ناگهانی وسط خیابان شروع به دویدن کنند و از یک سمت به سمت دیگر خیابان بدون نگاه کردن حرکت کنند و یا این که از درخت بلندی شروع به بالا رفتن کنند. ممکن است آن ها موقعیت‌های خطرناک شگفت زده شوند. گاهی هم هیچ ایده و فکری برای خارج شدن از این وضعیت ندارند. غالبا ، فعالیت‌های تکانشی و بیش‌فعالی با هم همواره هستند.

مشخصه کودکانی که این اختلال را با هم دارند بدین گونه است:
• بی‌قراری و ناآرامی
• ‌دویدن مداوم از سویی به سوی دیگر و یا بالا رفتن از چیزی
• پایین آمدن از صندلی وقتی که اجازه این کار را ندارند.
• عدم توانایی در بی‌سر و صدا بازی کردن
• بیش از حد صحبت کردن
• پاسخ‌دادن ناگهانی و بدون فکر به پرسشی که هنوز تمام نشده است.
• عدم توانایی در صبر کردن برای نوبت خود
• بدون اجازه وسط بازی دیگران پریدن
• وسط صحبت دیگران پریدن

نوع ترکیبی
در این نوع اختلال فرد بسیار فعال است و بدون فکر اقدام به فعالیت و انجام کار می‌نماید. کودکان با این نوع اختلال نشانه‌هایی از هر دو نوع قبل را که متذکر شویم دارا هستند. آنها در توجه‌کردن، بیش‌فعال بودن و کنترل تکانش‌های خود دچار مشکل هستند. البته گاهی تمام کودکان بی‌توجه هستند و یا اینکه بیش از حد فعالیت می‌کنند و حرکات تکانشی دارند.

درمان بیش فعالی کودک با غذا

با توجه به تحقیقات انجام شده می توان گفت برای کاهش شیطنت کودکان بیش فعال(ADHD) که خیلی پُر جنب و جوش هستند، و به اصطلاح خیلی شلوغ می کنند، مصرف مواد مغذی زیر مفید است:
- اسیدهای چرب ضروری:
تحقیقات بسیاری نشان داده اند که غلظت اسیدهای چرب “امگا-۳″ و “امگا-۶″ در این افراد به مقدار زیادی پایین تر است و این کودکان، علائم کمبود اسیدهای چرب ضروری مانند تشنگی زیاد را نشان می دهند.
کنجد، تخمه ی کدو تنبل و تخمه ی آفتابگردان منابع خوبی از اسیدهای چرب امگا-۶ و ماهی آزاد و ساردین، از منابع خوب اسیدهای چرب امگا-۳ می باشند.
- ویتامین B6:
ویتامین B6 یک کوفاکتور ضروری برای اغلب مسیرهای متابولیکی اسیدهای آمینه، شامل مسیرهای دکربوکسیلاسیون برای دوپامین، آدرنالین، وسروتونین می باشد. از این طریق، ویتامین های گروه B سبب بهبود رفتار در برخی کودکان مبتلا بهADHD  شده است. در برخی کودکان بیش فعال، سطح سروتونین خون پایین است، در نتیجه دوز بالای ویتامین B6 با افزایش میزان سروتونین خون سبب بهبود علائم می شود.
- آهن:
کمبود آهن، دقت و توجه را به میزان قابل توجهی کاهش داده و به مکمل یاری پاسخ مثبت می دهد. برخی مطالعات نشان داد که با مکمل یاری آهن، ۳۰ درصد بهبود در این کودکان مشاهده شده است.
- منیزیم:
برخی بررسی ها نشان داده اند که کمبود منیزیم اغلب درADHD دیده می شود و با دریافت منیزیم، بیش فعالی به طور قابل ملاحظه ای کاهش می یابد.
- روی:
چندین مطالعه نشان داده است که این ماده ی معدنی در سرم افراد مبتلا به بیش فعالی کم است که می تواند ناشی از کاهش دریافت یا جذب آن باشد. بر طبق دیگر مطالعات دریافت روی از طریق تغذیه ممکن است در پاسخ این کودکان به دکستروآمفتامین موثر باشد.
غذاهایی که باید از خوردن آن ها اجتناب نمود عبارت اند از:
- شکر و غذاهای حاوی آن مانند: بیسکویت، کیک، شیرینی، شکلات و نوشابه های شیرین.
اگرچه اغلب شکر به عنوان علتی برای بیش فعالی ذکر می شود،اما مطالعات کنترل شده، تاثیرات منفی آن را بر روی رفتار اثبات ننموده اند. گرچه شواهد اندکی موید تاثیر شکر بر روی رفتار است، اما باید فواید کاهش مصرف شکر را مد نظر داشت.
غلات صبحانه، نان جو، برنج، ماکارونی و سیب زمینی از مواد غذایی نشاسته ای هستند که عوارض جانبی ندارند.
- بادام، سیب، زردآلو، کشمش، هلو، آلو، پرتقال، توت، گوجه فرنگی و خیار (حاوی سالیسیلات های طبیعی).
- رنگ ها مانند تارترازین (نوعی رنگ غذایی به رنگ نارنجی) که در غذاهای آماده بسته بندی شده، آدامس، شکلات، آب لیمو، سس ها، کمپوت ها، کنسرو نخودفرنگی، نوشابه های گازدار وجود دارد.
- اسید بنزوئیک (نوعی نگهدارنده مواد غذایی)، در مرباها،پوره میوه ها، آب میوه ها، ترشی ها و سس های سالاد استفاده می شود.
- نوشابه های گازدار که به دلیل محتوای بالای فسفر آن ها و برهم زدن تعادل کلسیم و فسفر بدن می توانند منجر به بیش فعالی شوند.
- قهوه، چای، کولا و سایر نوشیدنی های حاوی کافئین می توانند علائم بیماری را تشدید نمایند.
نکات مهم:
تجمع فلزات سمی همانند سرب، آرسنیک، آلومینیوم، جیوه، یا کادمیوم نیز می تواند سبب مشکلاتی در یادگیری و رفتار کودکان شود. سرب می تواند سبب تخریب ادراک و رفتار کودکان شود. بر اساس تحقیقات، اصلاح سطح سرب بدن ( از طریق مواد شلاته کننده مانند ویتامین)، در کودکان بیش فعالی که میزان سرب بالاتری داشتند، موجب بهبود رفتار قابل ملاحظه ای گردید.
مصرف مکرر آنتی بیوتیک ها ( به ویژه برای عفونت های گوش) در دوران کودکی می تواند سبب عدم تعادل باکتری های مفید در کودکان و در نتیجه علائم جسمانی و تغییرات رفتاری در آن ها شود. مصرف پروبیوتیک مناسب به همراه یک رژیم کم شکر و بدون کربوهیدرات های تصفیه شده می تواند در برقراری مجدد این تعادل موثر باشد.
احتمال خطر کمبودهای حاشیه ای برخی ریز مغذی ها در کودکان مبتلا بهADHD، به دلیل عادات غذایی نامعقول و کاهش اشتهای ناشی از درمان با داروهای محرک بیشتر است.
نقش چربی اُمگا-۳ در بهبود بیش فعالی کودکان

مصرف مواد غذایی حاوی اُمگا-۳ خصوصا کپسول روغن ماهی می توان به نحو موثری از پیشرفت علایم بیماری بیش فعالی جلوگیری کرد.
بیش فعالی اختلالی است که در کودک مبتلا به آن پرتحرکی ، بی توجهی و رفتارهای ناگهانی بیشتر و شدیدتر از کودکان دیگر وجود دارد. ۵-۳ درصد کودکان به این اختلال مبتلا هستند و در پسرها شایع تر است. ممکن است در بعضی بیشتر علائم پرتحرکی و رفتارهای ناگهانی و در گروهی علائم بی توجهی بیشتر دیده شود. علائم این بیماری قبل از ۷ سالگی شروع می شود، ولی اغلب در دوران مدرسه مشکلات جدی ایجاد می گردد.
در بیماران بیش فعال، متابولیسم (سوخت و ساز) اسیدهای چرب به خوبی صورت نمی گیرد و از آنجا که اسیدهای چرب یکی از ارکان مهم غشای سلول عصبی هستند می توان نتیجه گرفت که در اکثر بیماران یادشده، سلول‌های عصبی ساختار و عملکرد مناسبی ندارند.
تشنگی زیاد و آلرژی به مواد غذایی از جمله اصلی ترین علائم کمبود اسیدهای چرب می باشد و علایم یادشده در بچه های بیش فعال، خصوصا پسران شیوع زیادی دارد و علت آن نیز نوع رشد و تکامل سیستم عصبی است.
گنجاندن مواد غذایی حاوی اسید چرب ضروری اُمگا-۳ مانند  ماهی،  کپسول روغن ماهی، تخم مرغ و آجیل خام در برنامه غذایی کودکان بیش فعال در کنترل علایم بیماری آنها موثر است.
در عین حال عناصر حیاتی روی  و منیزیم  نیز در کاهش بیش فعالی موثرند، زیرا کنترل سیستم اعصاب مرکزی و محیطی زیر نظر این دو ماده است و علائمی مانند واکنش بیش از حد به محرک های بیرونی، خستگی ، اختلال خواب و اختلال تمرکز نیز ناشی از کمبود آنها در خون است.
مصرف موادی مانند طعم دهنده ها و رنگ های مصنوعی،  قهوه،  کاکائو، پنیر، سرکه و آسپرین برای این گروه از بیماران مضر می باشد و تجربه نشان می دهد متعاقب مصرف مواد یادشده فعالیت مغز بیماران بیش فعال به طور ناگهانی افزایش یافته و آنها در معرض حمله عصبی قرار می گیرند.

عوارض جانبی مرتبط با استفاده از مواد محرک برای درمانADHD چیست؟
داروهایADHD میتوانند موجب افزایش فشار خون و تند شدن ضربان قلب شوند. اگر شما ناراحتی قلبی داشته باشید، طبعا افزایش فشار خون و تپش قلب ناشی از مصرف این داروها میتواند شما را در معرض خطر ناراحتیهای قلبی عروقی قرار دهد.

در شخصی که دارای اختلالات روانی نهفته باشد، همواره این احتمال وجود دارد که با مصرف داروهای محرک، علایم ناهنجاریهای روحی وی از حالت بالقوه به فعل تبدیل شده و نمود خارجی بیابد. اما درباره اینکه استفاده از داروهای محرک در مقادیر تجویز شده و مناسب بتواند اختلال روانی جدیدی ایجاد کند، هیچ موردی مشاهده نشده است.

با این حال موارد بسیار نادری وجود دارند که در آنها بیمار دچار علایمی چون تحریک پذیری و عصبیت شدید و حتی توهم میشود که میتوان آنها را به داروها نسبت داد. در چنین مواردی با قطع مصرف دارو، علایم مذکور نیز از بین میروند.

Buy cialis online
یکشنبه 2 تیر 1398 08:43 ب.ظ

Regards. Lots of content.

effetti del cialis cialis generique 5 mg cialis patent expiration weblink price cialis cialis in sconto cialis free trial click now cialis from canada comprar cialis 10 espa241a cipla cialis online cialis 100mg suppliers
buying cialis in mexico
یکشنبه 2 تیر 1398 05:33 ق.ظ

Thanks a lot, Fantastic information!
generic cialis soft gels buy cialis online cheapest cialis 20 mg we like it cialis price low dose cialis blood pressure cialis generic enter site very cheap cialis chinese cialis 50 mg cialis generika in deutschland kaufen cialis 5 effetti collaterali
cialis pill
شنبه 1 تیر 1398 12:50 ب.ظ

You reported it fantastically.
cuanto cuesta cialis yaho cialis pills in singapore cialis 50 mg soft tab precios de cialis generico how does cialis work cialis super acti cialis professional yohimbe cialis 05 cialis pills in singapore generic cialis soft gels
http://khybchecksnor.strikingly.com/
جمعه 31 خرداد 1398 08:57 ب.ظ

Appreciate it, Lots of forum posts.

cialis tablets australia cialis efficacit cialis great britain only best offers 100mg cialis can i take cialis and ecstasy venta cialis en espaa cialis daily buying brand cialis online tarif cialis france american pharmacy cialis
http://picqueme.strikingly.com/
جمعه 31 خرداد 1398 05:15 ق.ظ

Valuable forum posts. Cheers!
canadian cialis link for you cialis price achat cialis en suisse low cost cialis 20mg cialis uk cialis kamagra levitra cialis canada cialis 20 mg cost cialis dose 30mg cialis 200 dollar savings card
http://knarorbes.strikingly.com/
پنجشنبه 30 خرداد 1398 11:56 ق.ظ

You suggested it adequately.
cipla cialis online i recommend cialis generico buy cialis uk no prescription venta cialis en espaa buy cialis cialis mit grapefruitsaft we use it cialis online store the best site cialis tablets cialis generic tadalafil buy cialis dose 30mg
acquistare cialis internet
چهارشنبه 29 خرداد 1398 06:05 ب.ظ

Fine postings. Many thanks!
only here cialis pills cialis diario compra buy cialis online cialis for daily use cialis vs viagra how to purchase cialis on line buy original cialis il cialis quanto costa achat cialis en europe warnings for cialis
http://acerov.strikingly.com/
چهارشنبه 29 خرداد 1398 01:52 ق.ظ

You actually mentioned that superbly.
viagra cialis levitra cialis professional yohimbe pastillas cialis y alcoho buying brand cialis online miglior cialis generico achat cialis en suisse we use it 50 mg cialis dose viagra vs cialis how to purchase cialis on line cialis coupons printable
http://calmlopso.strikingly.com/
سه شنبه 28 خرداد 1398 03:08 ق.ظ

Superb info. Many thanks!
cialis super kamagra cialis taglich acheter cialis kamagra tadalafil 5mg cialis kaufen bankberweisung price cialis best cialis in sconto cialis daily dose generic cialis 20 mg cost buy cialis
http://teiphonom.strikingly.com/
دوشنبه 27 خرداد 1398 12:23 ب.ظ

Wonderful stuff, Thank you!
cialis qualitat cialis daily dose generic purchasing cialis on the internet cialis price thailand how to buy cialis online usa buy cialis online cialis ahumada ou trouver cialis sur le net we like it cialis soft gel cialis daily dose generic
buying cialis in colombia
یکشنبه 26 خرداد 1398 10:20 ب.ظ

Thank you, I enjoy this.
click here cialis daily uk online prescriptions cialis we like it cialis soft gel cialis en 24 hora we like it safe cheap cialis cialis australia org purchase once a day cialis cialis sale online cialis kamagra levitra how much does a cialis cost
Buy cialis
یکشنبه 26 خرداد 1398 07:50 ق.ظ

Regards, A good amount of content!

cialis 50 mg soft tab acquistare cialis internet cialis in sconto discount cialis cialis wir preise cialis 20 mg cost acheter cialis kamagra weblink price cialis cialis super acti generic cialis 20mg uk
generic cialis for order
شنبه 25 خرداد 1398 06:21 ب.ظ

You definitely made the point!
cialis pills in singapore cost of cialis cvs low cost cialis 20mg tadalafil 20 mg india cialis 100mg cost cialis 20mg 5 mg cialis coupon printable order a sample of cialis buy cialis online cheapest cialis patentablauf in deutschland
tadalafil citrate
شنبه 25 خرداد 1398 03:54 ق.ظ

You suggested it well!
wow look it cialis mexico wow cialis tadalafil 100mg brand cialis nl cialis 5mg cialis side effects dangers buy cialis online cheapest viagra cialis levitra cialis cuantos mg hay tadalafil 20 mg cost of cialis cvs
cialis maximizing the effectiveness
جمعه 24 خرداد 1398 01:51 ب.ظ

Many thanks! I like this.
generic cialis at walmart cialis 100 mg 30 tablet miglior cialis generico get cheap cialis if a woman takes a mans cialis cialis side effects buy brand cialis cheap cipla cialis online prix de cialis cialis super acti
http://wrisdiasui.strikingly.com/
پنجشنبه 23 خرداد 1398 11:24 ب.ظ

Amazing all kinds of very good tips.
cialis coupons when can i take another cialis cialis for sale south africa chinese cialis 50 mg cialis ahumada usa cialis online cialis 20 mg cut in half cialis herbs purchasing cialis on the internet prix de cialis
40 mg cialis what if i take
پنجشنبه 23 خرداد 1398 10:00 ق.ظ

Really all kinds of beneficial tips!
generic cialis pro cialis therapie cialis 20 mg best price brand cialis nl generic cialis pro cialis para que sirve buy brand cialis cheap buy cialis cialis online cialis generika in deutschland kaufen
Generic cialis
چهارشنبه 22 خرداد 1398 07:50 ب.ظ

Nicely put. Kudos.
5 mg cialis pharmacie en ligne cialis in sconto buying cialis on internet we recommend cialis best buy cialis 05 buy cialis cialis 10mg prix pharmaci cialis prezzo al pubblico cialis ahumada generic cialis pill online
cialisvie.com
دوشنبه 20 خرداد 1398 06:14 ب.ظ

You have made your stand pretty effectively!.
look here cialis cheap canada cialis generic availability low cost cialis 20mg canadian discount cialis cialis generico en mexico cialis generisches kanada cialis coupons cialis generico en mexico warnings for cialis safe dosage for cialis
cialisvie.com
یکشنبه 19 خرداد 1398 12:28 ب.ظ

You've made your stand very clearly.!
buy cialis online legal enter site 20 mg cialis cost free cialis wow look it cialis mexico buy online cialis 5mg cialis 5mg prix i recommend cialis generico 40 mg cialis what if i take side effects of cialis india cialis 100mg cost
http://cialisvie.com/
شنبه 18 خرداد 1398 06:57 ق.ظ

Wonderful forum posts. Cheers.
side effects of cialis fast cialis online cialis 10mg prix pharmaci buy original cialis cialis 10 doctissimo cialis 100 mg 30 tablet cialis pills cialis 5 effetti collaterali buy cheap cialis in uk ou trouver cialis sur le net
http://ukcanadianpharmacy.com/
شنبه 24 فروردین 1398 12:01 ق.ظ

Thanks a lot. Plenty of posts.

canadian pharmacies shipping to usa canadian discount pharmacies in ocala fl prescription drugs without prior prescription canadianpharmacyusa24h is it legal northwest pharmacies online candida viagra are canadian online pharmacies safe canadian medications canada online pharmacy canadian pharmacy no prescription
Online cialis
جمعه 16 آذر 1397 08:04 ق.ظ

Thank you! I enjoy it.
generic cialis pro cialis name brand cheap we like it safe cheap cialis canada discount drugs cialis cialis for bph get cheap cialis cialis therapie prix de cialis cialis 5 mg schweiz cialis generico milano
Cialis canada
پنجشنبه 15 آذر 1397 12:55 ب.ظ

Incredible lots of awesome material.
warnings for cialis cialis sale online cialis generico online wow cialis 20 cialis generico milano cialis kamagra levitra cost of cialis per pill buy cialis online where to buy cialis in ontario cialis therapie
Cialis canada
چهارشنبه 14 آذر 1397 04:49 ب.ظ

Really many of awesome facts!
online prescriptions cialis brand cialis nl click now cialis from canada the best site cialis tablets cialis cipla best buy cialis generique we choice free trial of cialis cialis sicuro in linea india cialis 100mg cost buy cialis sample pack
buy cials online
چهارشنبه 14 آذر 1397 04:15 ق.ظ

Very good knowledge. Appreciate it!
cialis qualitat we like it safe cheap cialis side effects of cialis tadalafil 5mg prix de cialis how to buy cialis online usa generic for cialis cialis savings card comprar cialis 10 espa241a cialis y deporte
Online cialis
سه شنبه 13 آذر 1397 05:07 ب.ظ

Thanks. Good stuff!
fast cialis online cialis sale online cialis online deutschland look here cialis order on line cialis 5mg buying cialis on internet purchasing cialis on the internet miglior cialis generico we choice cialis uk we use it 50 mg cialis dose
buy tadalafil online
سه شنبه 13 آذر 1397 05:48 ق.ظ

This is nicely said! !
cilas buy cialis online legal precios cialis peru low dose cialis blood pressure how does cialis work we like it cialis price cialis generic estudios de cialis genricos walgreens price for cialis buy cialis online nz
Cialis 20 mg
دوشنبه 12 آذر 1397 05:45 ب.ظ

Kudos, Plenty of material!

only best offers cialis use viagra vs cialis vs levitra tadalafil tablets buy cheap cialis in uk we use it cialis online store cialis reviews sialis il cialis quanto costa cialis 20mg preis cf cialis soft tabs for sale
buy generic cialis online
دوشنبه 12 آذر 1397 05:30 ق.ظ

Truly quite a lot of amazing knowledge.
pastillas cialis y alcoho only now cialis 20 mg buy cialis online nz generic cialis review uk estudios de cialis genricos how do cialis pills work we recommend cialis best buy best generic drugs cialis prescription doctor cialis buy cialis cheap 10 mg
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30

درباره وبلاگ

متخصص اطفال و نوجوانان-دارای بورد تخصصی-عضو انجمن پزشکان کودکان ایران-عضو پزشکان قرداد داخلی بیمارستانهای فوق تخصصی نجمیه و بقیه الله
مدیر وبلاگ : دکتر علی اصغر کاظمی نژاد

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان