تبلیغات
طب کودکان - اختلال کم توجهی- بیش فعالی در کودکان : ADHD
طب کودکان
تندرستی یکی از نعمتهای بزرگ پروردگار است که زندگی بدون آن لذتی ندارد.

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

اختلال کم توجهی- بیش فعالی در کودکان : ADHD

مطالعات نشان می‌دهد که،اختلال نقص توجه یا بیش فعالیADHD‬و کم تمرکزی یکی از شایعترین اختلالات روانپزشکی در کودکان است.بیش فعالی یک بیماری محسوب می شود و بیشتر جنبه ژنتیکی دارد و معمولا قسمتی از مغزکه مسئول توجه،تمرکز و تنظیم فعالیت های حرکتی است دچار نقص جزیی شده است. همچنین در بعضی موارد در طول بارداری یا زایمان صدمات جزیی به ساختمان مغز  وارد می شود که می تواند باعث این مشکل شود.

 این نقایص باعث شده تا قسمتی از مغز دچار اختلال شود و این اختلالات سبب بروز کنترل نکردن رفتار فرد مطابق محیط ، عدم کنترل هیجانات، عدم کنترل تمرکر ، می شود.

 همچنین مرتب نبودن وسایل و منظم نبودن  از جمله عوامل بیماری بیش فعالی بوده و افراد بیش فعال  از  هوش بالایی برخوردار ند ، امکان دارد افراد بیش فعال در بزرگسالی تمایل به مصرف سیگار، الکل و یا مواد دیگر داشته باشند چرا که مصرف اینگونه موارد به آنها آرامش می دهند، این در حالیست که با درمان سریع مشکل این افراد برطرف شود.

  درمان این افراد به صورت درمان دارو است تا دارو آن ناحیه را فعال کند و مغز کار خود را به درستی انجام دهد .دارو باید در دراز مدت مصرف شود .

 خانواده ها نباید از عوارض دارو ها این بیماری نگران باشند چرا که عوارض آن اثرات منفی بر ارگان های بدن نمی گذارد و تنها ناحیه از مغز را فعال می کند. امکان دارد با مصرف دارو خواب کودک موقتا تغییر کند البته  آن تغییرات هم قابل اصلاح است و این عوارض جزوء موارد عمده محسوب نمی شود.

 در خصوص بی ضرر بودن مصرف داروی ریتالین برای کودکان بیش فعال متذکر می شویم. دارو هایی که برای افراد بیش فعال تجویز  می شود دارو های محرک است و هیج درمان دیگری به خوبی دارو نمی تواند بیش فعالی را درمان کند.

 دارو هایی همچون ریتالین اعتیاد آور نیست . معمولا یک پنجم بچه ها می توانند درجاتی از این اختلالات داشته باشند. شیوع این بیماری در پسران بیشتر از دختران است و وضعیت این بیماری در کشور نسبت به کشورهای دیگر مشابه است.علایمADHD
• مشکل در توجه
• فعالیت بیش از اندازه (بیش‌فعالی)
• انجام عمل قبل از فکر کردن به آن (حرکات تکانشی)

بیش فعالی

انواع بیش‌فعالی
نوع بی‌دقت و بدون توجه
در این نوع در فرد نمی تواند روی تکلیفی که به او می‌دهند و یا یک فعالیت خاص تمرکز داشته باشد. اکثر کودکان دچارADHD در دقت و توجه کردن دچار مشکل هستند. این دسته از افراد غالبا:
• توجه زیادی به جزئیات ندارند.
• بر بازی‌ها و کارهای مدرسه نمی‌توانند تمرکز داشته باشند.
• کارهای مدرسه و فعالیت‌های روزانه خود را در منزل تا آخر دنبال نمی‌کنند و آنها را به پایان نمی‌رسانند.
• ‌نمی‌توانند یک وظیفه یا تکلیف را تمام و کمال انجام دهند.
• اسباب بازی‌ها ، کتاب‌ها و وسایلشان را اغلب گم می‌کنند.
نوع تکانشی – بیش‌فعالی
در این نوع از اختلال فرد بسیار فعال است. و بدون فکر اقدام به فعالیت و انجام کار می‌کند. فعالیت بیش از حد معمول ، قابل مشاهده‌ترین مشخصه اختلالADHD است. کودک بیش‌فعال همیشه در حال انجام کاری می‌باشد. ممکن است سطح بیش‌فعالی با افزایش سن کاهش یابد. این کودکان قبلا از این که راجع به عملی فکر کنند آن را انجام می‌دهند.

برای مثال این کودکان ممکن است بطور ناگهانی وسط خیابان شروع به دویدن کنند و از یک سمت به سمت دیگر خیابان بدون نگاه کردن حرکت کنند و یا این که از درخت بلندی شروع به بالا رفتن کنند. ممکن است آن ها موقعیت‌های خطرناک شگفت زده شوند. گاهی هم هیچ ایده و فکری برای خارج شدن از این وضعیت ندارند. غالبا ، فعالیت‌های تکانشی و بیش‌فعالی با هم همواره هستند.

مشخصه کودکانی که این اختلال را با هم دارند بدین گونه است:
• بی‌قراری و ناآرامی
• ‌دویدن مداوم از سویی به سوی دیگر و یا بالا رفتن از چیزی
• پایین آمدن از صندلی وقتی که اجازه این کار را ندارند.
• عدم توانایی در بی‌سر و صدا بازی کردن
• بیش از حد صحبت کردن
• پاسخ‌دادن ناگهانی و بدون فکر به پرسشی که هنوز تمام نشده است.
• عدم توانایی در صبر کردن برای نوبت خود
• بدون اجازه وسط بازی دیگران پریدن
• وسط صحبت دیگران پریدن

نوع ترکیبی
در این نوع اختلال فرد بسیار فعال است و بدون فکر اقدام به فعالیت و انجام کار می‌نماید. کودکان با این نوع اختلال نشانه‌هایی از هر دو نوع قبل را که متذکر شویم دارا هستند. آنها در توجه‌کردن، بیش‌فعال بودن و کنترل تکانش‌های خود دچار مشکل هستند. البته گاهی تمام کودکان بی‌توجه هستند و یا اینکه بیش از حد فعالیت می‌کنند و حرکات تکانشی دارند.

درمان بیش فعالی کودک با غذا

با توجه به تحقیقات انجام شده می توان گفت برای کاهش شیطنت کودکان بیش فعال(ADHD) که خیلی پُر جنب و جوش هستند، و به اصطلاح خیلی شلوغ می کنند، مصرف مواد مغذی زیر مفید است:
- اسیدهای چرب ضروری:
تحقیقات بسیاری نشان داده اند که غلظت اسیدهای چرب “امگا-۳″ و “امگا-۶″ در این افراد به مقدار زیادی پایین تر است و این کودکان، علائم کمبود اسیدهای چرب ضروری مانند تشنگی زیاد را نشان می دهند.
کنجد، تخمه ی کدو تنبل و تخمه ی آفتابگردان منابع خوبی از اسیدهای چرب امگا-۶ و ماهی آزاد و ساردین، از منابع خوب اسیدهای چرب امگا-۳ می باشند.
- ویتامین B6:
ویتامین B6 یک کوفاکتور ضروری برای اغلب مسیرهای متابولیکی اسیدهای آمینه، شامل مسیرهای دکربوکسیلاسیون برای دوپامین، آدرنالین، وسروتونین می باشد. از این طریق، ویتامین های گروه B سبب بهبود رفتار در برخی کودکان مبتلا بهADHD  شده است. در برخی کودکان بیش فعال، سطح سروتونین خون پایین است، در نتیجه دوز بالای ویتامین B6 با افزایش میزان سروتونین خون سبب بهبود علائم می شود.
- آهن:
کمبود آهن، دقت و توجه را به میزان قابل توجهی کاهش داده و به مکمل یاری پاسخ مثبت می دهد. برخی مطالعات نشان داد که با مکمل یاری آهن، ۳۰ درصد بهبود در این کودکان مشاهده شده است.
- منیزیم:
برخی بررسی ها نشان داده اند که کمبود منیزیم اغلب درADHD دیده می شود و با دریافت منیزیم، بیش فعالی به طور قابل ملاحظه ای کاهش می یابد.
- روی:
چندین مطالعه نشان داده است که این ماده ی معدنی در سرم افراد مبتلا به بیش فعالی کم است که می تواند ناشی از کاهش دریافت یا جذب آن باشد. بر طبق دیگر مطالعات دریافت روی از طریق تغذیه ممکن است در پاسخ این کودکان به دکستروآمفتامین موثر باشد.
غذاهایی که باید از خوردن آن ها اجتناب نمود عبارت اند از:
- شکر و غذاهای حاوی آن مانند: بیسکویت، کیک، شیرینی، شکلات و نوشابه های شیرین.
اگرچه اغلب شکر به عنوان علتی برای بیش فعالی ذکر می شود،اما مطالعات کنترل شده، تاثیرات منفی آن را بر روی رفتار اثبات ننموده اند. گرچه شواهد اندکی موید تاثیر شکر بر روی رفتار است، اما باید فواید کاهش مصرف شکر را مد نظر داشت.
غلات صبحانه، نان جو، برنج، ماکارونی و سیب زمینی از مواد غذایی نشاسته ای هستند که عوارض جانبی ندارند.
- بادام، سیب، زردآلو، کشمش، هلو، آلو، پرتقال، توت، گوجه فرنگی و خیار (حاوی سالیسیلات های طبیعی).
- رنگ ها مانند تارترازین (نوعی رنگ غذایی به رنگ نارنجی) که در غذاهای آماده بسته بندی شده، آدامس، شکلات، آب لیمو، سس ها، کمپوت ها، کنسرو نخودفرنگی، نوشابه های گازدار وجود دارد.
- اسید بنزوئیک (نوعی نگهدارنده مواد غذایی)، در مرباها،پوره میوه ها، آب میوه ها، ترشی ها و سس های سالاد استفاده می شود.
- نوشابه های گازدار که به دلیل محتوای بالای فسفر آن ها و برهم زدن تعادل کلسیم و فسفر بدن می توانند منجر به بیش فعالی شوند.
- قهوه، چای، کولا و سایر نوشیدنی های حاوی کافئین می توانند علائم بیماری را تشدید نمایند.
نکات مهم:
تجمع فلزات سمی همانند سرب، آرسنیک، آلومینیوم، جیوه، یا کادمیوم نیز می تواند سبب مشکلاتی در یادگیری و رفتار کودکان شود. سرب می تواند سبب تخریب ادراک و رفتار کودکان شود. بر اساس تحقیقات، اصلاح سطح سرب بدن ( از طریق مواد شلاته کننده مانند ویتامین)، در کودکان بیش فعالی که میزان سرب بالاتری داشتند، موجب بهبود رفتار قابل ملاحظه ای گردید.
مصرف مکرر آنتی بیوتیک ها ( به ویژه برای عفونت های گوش) در دوران کودکی می تواند سبب عدم تعادل باکتری های مفید در کودکان و در نتیجه علائم جسمانی و تغییرات رفتاری در آن ها شود. مصرف پروبیوتیک مناسب به همراه یک رژیم کم شکر و بدون کربوهیدرات های تصفیه شده می تواند در برقراری مجدد این تعادل موثر باشد.
احتمال خطر کمبودهای حاشیه ای برخی ریز مغذی ها در کودکان مبتلا بهADHD، به دلیل عادات غذایی نامعقول و کاهش اشتهای ناشی از درمان با داروهای محرک بیشتر است.
نقش چربی اُمگا-۳ در بهبود بیش فعالی کودکان

مصرف مواد غذایی حاوی اُمگا-۳ خصوصا کپسول روغن ماهی می توان به نحو موثری از پیشرفت علایم بیماری بیش فعالی جلوگیری کرد.
بیش فعالی اختلالی است که در کودک مبتلا به آن پرتحرکی ، بی توجهی و رفتارهای ناگهانی بیشتر و شدیدتر از کودکان دیگر وجود دارد. ۵-۳ درصد کودکان به این اختلال مبتلا هستند و در پسرها شایع تر است. ممکن است در بعضی بیشتر علائم پرتحرکی و رفتارهای ناگهانی و در گروهی علائم بی توجهی بیشتر دیده شود. علائم این بیماری قبل از ۷ سالگی شروع می شود، ولی اغلب در دوران مدرسه مشکلات جدی ایجاد می گردد.
در بیماران بیش فعال، متابولیسم (سوخت و ساز) اسیدهای چرب به خوبی صورت نمی گیرد و از آنجا که اسیدهای چرب یکی از ارکان مهم غشای سلول عصبی هستند می توان نتیجه گرفت که در اکثر بیماران یادشده، سلول‌های عصبی ساختار و عملکرد مناسبی ندارند.
تشنگی زیاد و آلرژی به مواد غذایی از جمله اصلی ترین علائم کمبود اسیدهای چرب می باشد و علایم یادشده در بچه های بیش فعال، خصوصا پسران شیوع زیادی دارد و علت آن نیز نوع رشد و تکامل سیستم عصبی است.
گنجاندن مواد غذایی حاوی اسید چرب ضروری اُمگا-۳ مانند  ماهی،  کپسول روغن ماهی، تخم مرغ و آجیل خام در برنامه غذایی کودکان بیش فعال در کنترل علایم بیماری آنها موثر است.
در عین حال عناصر حیاتی روی  و منیزیم  نیز در کاهش بیش فعالی موثرند، زیرا کنترل سیستم اعصاب مرکزی و محیطی زیر نظر این دو ماده است و علائمی مانند واکنش بیش از حد به محرک های بیرونی، خستگی ، اختلال خواب و اختلال تمرکز نیز ناشی از کمبود آنها در خون است.
مصرف موادی مانند طعم دهنده ها و رنگ های مصنوعی،  قهوه،  کاکائو، پنیر، سرکه و آسپرین برای این گروه از بیماران مضر می باشد و تجربه نشان می دهد متعاقب مصرف مواد یادشده فعالیت مغز بیماران بیش فعال به طور ناگهانی افزایش یافته و آنها در معرض حمله عصبی قرار می گیرند.

عوارض جانبی مرتبط با استفاده از مواد محرک برای درمانADHD چیست؟
داروهایADHD میتوانند موجب افزایش فشار خون و تند شدن ضربان قلب شوند. اگر شما ناراحتی قلبی داشته باشید، طبعا افزایش فشار خون و تپش قلب ناشی از مصرف این داروها میتواند شما را در معرض خطر ناراحتیهای قلبی عروقی قرار دهد.

در شخصی که دارای اختلالات روانی نهفته باشد، همواره این احتمال وجود دارد که با مصرف داروهای محرک، علایم ناهنجاریهای روحی وی از حالت بالقوه به فعل تبدیل شده و نمود خارجی بیابد. اما درباره اینکه استفاده از داروهای محرک در مقادیر تجویز شده و مناسب بتواند اختلال روانی جدیدی ایجاد کند، هیچ موردی مشاهده نشده است.

با این حال موارد بسیار نادری وجود دارند که در آنها بیمار دچار علایمی چون تحریک پذیری و عصبیت شدید و حتی توهم میشود که میتوان آنها را به داروها نسبت داد. در چنین مواردی با قطع مصرف دارو، علایم مذکور نیز از بین میروند.

Online cialis
جمعه 16 آذر 1397 08:04 ق.ظ

Thank you! I enjoy it.
generic cialis pro cialis name brand cheap we like it safe cheap cialis canada discount drugs cialis cialis for bph get cheap cialis cialis therapie prix de cialis cialis 5 mg schweiz cialis generico milano
Cialis canada
پنجشنبه 15 آذر 1397 12:55 ب.ظ

Incredible lots of awesome material.
warnings for cialis cialis sale online cialis generico online wow cialis 20 cialis generico milano cialis kamagra levitra cost of cialis per pill buy cialis online where to buy cialis in ontario cialis therapie
Cialis canada
چهارشنبه 14 آذر 1397 04:49 ب.ظ

Really many of awesome facts!
online prescriptions cialis brand cialis nl click now cialis from canada the best site cialis tablets cialis cipla best buy cialis generique we choice free trial of cialis cialis sicuro in linea india cialis 100mg cost buy cialis sample pack
buy cials online
چهارشنبه 14 آذر 1397 04:15 ق.ظ

Very good knowledge. Appreciate it!
cialis qualitat we like it safe cheap cialis side effects of cialis tadalafil 5mg prix de cialis how to buy cialis online usa generic for cialis cialis savings card comprar cialis 10 espa241a cialis y deporte
Online cialis
سه شنبه 13 آذر 1397 05:07 ب.ظ

Thanks. Good stuff!
fast cialis online cialis sale online cialis online deutschland look here cialis order on line cialis 5mg buying cialis on internet purchasing cialis on the internet miglior cialis generico we choice cialis uk we use it 50 mg cialis dose
buy tadalafil online
سه شنبه 13 آذر 1397 05:48 ق.ظ

This is nicely said! !
cilas buy cialis online legal precios cialis peru low dose cialis blood pressure how does cialis work we like it cialis price cialis generic estudios de cialis genricos walgreens price for cialis buy cialis online nz
Cialis 20 mg
دوشنبه 12 آذر 1397 05:45 ب.ظ

Kudos, Plenty of material!

only best offers cialis use viagra vs cialis vs levitra tadalafil tablets buy cheap cialis in uk we use it cialis online store cialis reviews sialis il cialis quanto costa cialis 20mg preis cf cialis soft tabs for sale
buy generic cialis online
دوشنبه 12 آذر 1397 05:30 ق.ظ

Truly quite a lot of amazing knowledge.
pastillas cialis y alcoho only now cialis 20 mg buy cialis online nz generic cialis review uk estudios de cialis genricos how do cialis pills work we recommend cialis best buy best generic drugs cialis prescription doctor cialis buy cialis cheap 10 mg
Buy generic cialis
یکشنبه 11 آذر 1397 05:11 ب.ظ

You mentioned it well.
how much does a cialis cost tarif cialis france cialis generique cialis en 24 hora price cialis per pill female cialis no prescription cialis e hiv cialis uk next day cialis 30 day trial coupon cialis para que sirve
Online cialis
یکشنبه 11 آذر 1397 05:05 ق.ظ

Nicely put. Appreciate it!
cialis patent expiration buy cheap cialis in uk cialis 200 dollar savings card buying cialis in colombia look here cialis cheap canada wow look it cialis mexico viagra vs cialis purchasing cialis on the internet non 5 mg cialis generici cialis efficacit
buy cialis online best price
شنبه 10 آذر 1397 05:43 ب.ظ

You actually stated that superbly!
we choice cialis uk cialis online napol cialis side effects cialis generico online cialis prezzo al pubblico cialis prezzo di mercato free cialis cialis australian price achat cialis en itali look here cialis cheap canada
buy generic cialis online
جمعه 9 آذر 1397 05:26 ب.ظ

Regards! I value it.
cialis tablets for sale generic cialis cialis canadian drugs achat cialis en itali cialis generico lilly generic cialis how to purchase cialis on line cialis soft tabs for sale are there generic cialis cialis prezzo di mercato
Buy generic cialis
جمعه 9 آذر 1397 05:41 ق.ظ

Information clearly considered..
cialis lilly tadalafi buy cialis online legal generic cialis pill online cialis prices in england effetti del cialis cialis canada cialis side effects low dose cialis blood pressure cialis tablets australia cialis australian price
buy cialis pills online
پنجشنبه 8 آذر 1397 06:21 ب.ظ

Cheers! Numerous tips!

cialis online deutschland warnings for cialis enter site very cheap cialis rx cialis para comprar no prescription cialis cheap cialis patentablauf in deutschland cialis generika cialis dosage amounts cialis 20 mg cut in half american pharmacy cialis
Buy cialis online
پنجشنبه 8 آذر 1397 06:31 ق.ظ

Thank you! Valuable stuff!
cialis e hiv when will generic cialis be available cialis 20 mg cut in half miglior cialis generico cialis prices cialis 20 mg cost precios cialis peru generic cialis levitra prescription doctor cialis cialis efficacit
Cialis prices
چهارشنبه 7 آذر 1397 05:30 ب.ظ

Whoa quite a lot of useful knowledge!
cialis et insomni cialis herbs buy online cialis 5mg achat cialis en suisse tadalafil generic cialis super acti cialis pills in singapore interactions for cialis does cialis cause gout where to buy cialis in ontario
buy cialis germany
چهارشنبه 7 آذر 1397 05:56 ق.ظ

Nicely put. Thanks a lot!
buy cialis online safe site to buy cialis online tarif cialis france rezeptfrei cialis apotheke cialis generico online cost of cialis cvs tesco price cialis cialis tablets for sale cialis cuantos mg hay click now buy cialis brand
levitra 20 mg
جمعه 20 مهر 1397 01:55 ب.ظ

Really all kinds of good info.
vardenafil buy levitra online buy 10 mg levitra levitra 20 mg levitra 20mg levitra without a doctor prescription buy levitra generic levitra 20mg levitra 20 mg bayer prezzo levitra 10 mg kopen
where to buy cialis online
سه شنبه 10 مهر 1397 09:40 ب.ظ

You reported this really well!
online cialis preis cialis 20mg schweiz no prescription cialis cheap cialis 20mg preis cf price cialis per pill cialis kaufen cialis uk next day cialis 5mg prix cialis venta a domicilio cialis rezeptfrei sterreich
Buy generic cialis
یکشنبه 8 مهر 1397 10:12 ب.ظ

Very good knowledge. Cheers.
side effects for cialis price cialis best usa cialis online cialis mit grapefruitsaft buy brand cialis cheap legalidad de comprar cialis cilas cialis kaufen generic cialis tadalafil trusted tabled cialis softabs
canadian prescriptions online
یکشنبه 1 مهر 1397 02:53 ق.ظ

Regards! Loads of information!

drugstore online india canadian pharmacies online prescriptions canada online pharmacies legitimate canadian pharmacies-24h buy viagra online usa canadian pharmacy world canada viagra pharmacy canada reviews drugs for sale in mexico drugs for sale on internet
viagravipsale.com
سه شنبه 27 شهریور 1397 11:56 ب.ظ

Regards, I appreciate this!
cialis prezzo in linea basso acheter cialis kamagra enter site 20 mg cialis cost price cialis per pill prezzo cialis a buon mercato interactions for cialis cialis canada on line cialis per paypa cialis tablets australia cialis daily
cialisvonline.com
پنجشنبه 15 شهریور 1397 03:47 ب.ظ

You expressed it wonderfully!
prices on cialis 10 mg american pharmacy cialis cialis uk venta de cialis canada cialis without a doctor's prescription cialis dosage amounts when can i take another cialis cialis 5mg cialis 20mg preis cf prix cialis once a da
canadianpharmacytousa.com
چهارشنبه 14 شهریور 1397 06:47 ق.ظ

Kudos! A lot of content!

order canadian prescriptions online prescription drugs without prior prescription canada vagra canada online pharmacies surrey canadian prescription drugstore global pharmacy canada cialis from canada online pharmacies in usa canadian drug store canadian rxlist
http://buycialisonla.com/
دوشنبه 12 شهریور 1397 08:44 ق.ظ

Cheers. A lot of forum posts.

cialis 5 mg buy cialis 10 doctissimo cialis generico pastillas cialis y alcoho cialis sale online cialis 200 dollar savings card sublingual cialis online cialis generico in farmacia generic cialis 20mg tablets canada discount drugs cialis
http://viabiovit.com/hoe-viagra-online-kopen.html
سه شنبه 23 مرداد 1397 06:19 ق.ظ

Regards, I appreciate this!
viagra without presc generic viagra purchase where can i buy cheap viagra online buy viagra online online viagra no presc uk online viagra buy viagra online no rx buy cheap viagra low price viagra where to buy real viagra
Cialis generic
پنجشنبه 20 اردیبهشت 1397 10:08 ق.ظ

Great posts, Thank you.
how do cialis pills work generic cialis 20mg uk cialis generico in farmacia female cialis no prescription how does cialis work cialis patentablauf in deutschland prices for cialis 50mg cheap cialis cialis 20 mg cut in half cialis coupons
Cialis 20 mg
شنبه 8 اردیبهشت 1397 12:06 ق.ظ

Nicely put. Cheers!
cialis free trial we recommend cialis info cialis generico in farmacia cialis italia gratis only best offers 100mg cialis enter site very cheap cialis cialis efficacit we like it cialis soft gel cialis billig cialis taglich
Generic for viagra
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 08:10 ب.ظ

Appreciate it, Numerous advice.

buy viagra no prescription where can i get viagra prescription buy levitra viagra buying viagra online safe buy viagra now online buy prescription viagra generic viagra online pharmacy viagra no pres sildenafil buy uk viagra online prescription
Cialis canada
شنبه 18 فروردین 1397 10:05 ق.ظ

Many thanks. I enjoy it!
cialis therapie cialis generika in deutschland kaufen the best site cialis tablets cialis for sale cialis for bph weblink price cialis cialis for bph venta de cialis canada generic cialis with dapoxetine click now buy cialis brand
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30

درباره وبلاگ

متخصص اطفال و نوجوانان-دارای بورد تخصصی-عضو انجمن پزشکان کودکان ایران-عضو پزشکان قرداد داخلی بیمارستانهای فوق تخصصی نجمیه و بقیه الله
مدیر وبلاگ : دکتر علی اصغر کاظمی نژاد

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان