تبلیغات
طب کودکان - سردرد در کودکان
طب کودکان
تندرستی یکی از نعمتهای بزرگ پروردگار است که زندگی بدون آن لذتی ندارد.

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

سردرد در کودکان

آیا پیش آمده فرزند شما از سردرد شكایت كند؟ بچه‌ها حتی قبل از این‌كه بتوانند صحبت كنند، سردرد دارند، اما نمی‌توانند بگویند و زمانی كه به حرف می‌آیند، از سردرد شكایت می‌كنند.

شایع‌ترین سردرد در كودكان میگرن است

 بعضی پدر و مادرها به آن اهمیت نمی‌دهند و بعضی دیگر سردرد را به مشكلات چشمی بچه‌ها مربوط می‌دانند.

اگر كودكی، نیمه شب با سردرد بیدار شود، باید آن را یك مشكل مهم تلقی و بسرعت به پزشك مراجعه كرد. اما اگر گاه و بیگاه از سردرد شكایت می‌كند، می‌توان با داروی مسكن، آن را كنترل كرد.

یكی دیگر از شایع‌ترین سردردها؛ سردردهای اضطرابی و هیجانی است. كودكانی كه مبتلا به این نوع سردردها هستند، باید محیط زندگی آرامی داشته باشند.

اگر كودكی در مدرسه مشكل درسی دارد، اعتماد به نفس ندارد، تحت فشار است و به این دلایل یك بار در هفته دچار سردرد می‌شود، می‌توان با مصرف مسكن، مشكل آن را رفع كرد، اما اگر كودكی بیش از یك بار در هفته سردرد می‌گیرد، باید به پزشك مراجعه كند، زیرا منشا سردرد باید در وی بررسی شود.

اگر احتمال وجود مشكلات مغزی در كودك رد شود، می‌توان با بهره‌گیری از درمان‌های ساده، زندگی راحت و شادی را برای كودكان فراهم كرد.

میگرن و کودکان

حدود 5 درصد از کودکان دچار سردردهای میگرنی می شوند.

بعد از بلوغ، بیشتر دختران دچار این سردرد می شوند.

کودکان دچار میگرن، دچار سردرد، دل درد و استفراغ می گردند.

اگر کودکان دارای علائمی چون لرزش پا، رنگ پریدگی، ایرادگیری و یا دارای حرکات غیرارادی چشم و استفراغ شوند، به نوعی از میگرن به نام سرگیجه خوش خیم مبتلا هستند.

سردرد یکی از مشکلات متداول در کودکان است. البته شیوع آن به اندازه بزرگسالان نیست. با قاطعیّت می‌توان گفت که سردرد از شکایات نسبتاً شایع کودکان در مطب پزشکان عمومی و اطفال است و ۹۰درصد کودکان سنین مدرسه، سردرد را تجربه کرده‌اند.

سردرد به علت تحریک اعصاب حسی در داخل جمجمه (مثل اعصاب حسی پرده‌های مغز، شریان‌های بزرگ مغزی و وریدهای مغزی) و یا تحریک اعصاب حسی در خارج از جمجمه (مثل استخوان جمجمه، حلق، چشم، سینوس‌های صورت، گوش، دندان، و عضلات سر و گردن) ایجاد می‌شود.

به طور کلی، علل سردرد در کودکان به دو دسته تقسیم می‌شوند. الف ـ سردرد اولیه که در این حالت بیمار به غیر از درد سر، بیماری دیگری ندارد. ب ـ سردرد ثانویه که در این حالت بیمار مشکل دیگری مثل فشار خون بالا، تومور مغزی و در موارد بسیار نادری مننژیت (عفونت پرده‌های مغز) و یا تجمع مایع مغزی به میزان زیاد دارد.

شایع‌ترین علت سردرد در موارد مراجعه به درمانگاه‌های اطفال، ابتلا به عفونت‌های ویروسی و عفونت‌های تنفسی بوده و در کل می‌توان گفت که شایع‌ترین علت سردرد در کودکان بیماری‌های عفونی و مسائل روحی روانی است.

در کودکان سردرد به صورت‌های زیر دیده می‌شود:

الف ـ به صورت حاد (سریع و ناگهانی)، مثل ضربه به سر و خونریزی ناگهانی زیر پرده‌های مغز

ب ـ به صورت حاد و تکرار شونده، مثل میگرن

ج ـ به صورت مزمن و طولانی ولی غیرپیشرونده، مثل سردرد ناشی از افسردگی و تنشنی

د ـ‌ به صورت مزمن و پیشرونده (بدتر‌شونده) مثل تومور مغز.

میگرن: میگرن در واقع همان سردردهای حاد تکرارشونده است. در اغلب موارد کمتر از ۲۴ ساعت طول می‌کشد ولی گاهی اوقات تا ۴۸ ساعت هم ادامه می‌یابد. این نوع سردرد بیشتر یکطرفه بوده و بیمار در سر خود احساس ضربان می‌کند. علاوه بر این برخی علائم دیگر مانند تهوع و استفراغ، سرگیجه، دل‌درد، دیدن جرقه‌های نورانی و یا حساسیت به نور و بو هم ممکن است دیده شود. حدود ۵درصد کودکان و ۱۰درصد نوجوانان مبتلا به میگرن هستند. در بعضی از منابع ذکر شده است که حتی شیرخواران یک ساله هم ممکن است به میگرن مبتلا باشند ولی چون بیشتر کودکان قادر به توصیف بیماری خودشان نیستند، تشخیص داده نمی‌شوند.

بعضی نشانه‌ها در دوران کودکی می‌تواند پیش‌بینی‌کننده ایجاد میگرن در سنین نوجوانی و بزرگسالی باشد که شامل: الف ـ سرگیجه‌های ناگهانی دوران شیرخواری ب ـ بعضی از انواع حملات لرزشی در سر، شانه‌ها و یا دست، در شیرخواران و کودکان

ج ـ دل‌دردهای گاهگاهی است.

با اینکه راه قطعی برای پیشگیری از حملات میگرن وجود ندارد، ولی توصیه‌های درمانی که به مقدار زیادی می‌توانند باعث جلوگیری از بروز حمله شوند، رعایت این موارد می‌باشند:

* یک برنامه خواب منظم برای کودکتان ترتیب دهید.

* از عواملی که باعث افزایش استرس کودک می‌شوند پرهیز کنید.

* از فعالیت‌های بیش از حد کودک، جلوگیری کنید.

* ورزش‌های منظم و مکرر برای کودک ترتیب دهید.

* او را از مصرف بعضی مواد غذایی مثل شکلات، سوسیس و کالباس، پنیر، نوشابه‌های گازدار، انواع مغزها و مواد غذایی محرک پرهیز دهید.

* کودک را در معرض دود سیگار یا مونواکسید کربن قرار ندهید.

سردرد در اکثر مواقع با استراحت در اتاق کم‌نور، برطرف می‌شود. به طور کلی اگر تعداد حملات سردرد کمتر از دو تا سه نوبت در ماه می‌باشد، فقط باید با رعایت موارد ذکرشده در بالا، و حداکثر استفاده از یک مسکن ساده، می‌توان آن را برطرف کرد. ولی اگر تعداد حملات بیمار بیشتر از این باشد، و منجر به غیبت زیاد بیمار از مدرسه و یا کاهش فعالیت‌های طبیعی کودک شود، باید تحت‌نظر پزشک، از درمان دارویی مداوم که به طور متوسط حدود شش ماه تا یک سال طول می‌کشد استفاده کرد.

سردردهای تنشنی: در کودکان این نوع سردرد نسبت به سردرد میگرنی، شیوع نسبتاً کم‌تری دارد. منشأ درد مربوط به عضلات سر است و کودک در اغلب موارد از یک درد مبهم و فشارنده در قسمت جلو، بالا و اطراف سر شکایت می‌کند. برخلاف میگرن، گرسنگی و تغییر الگوی خواب در آن تأثیر ندارد. ولی احتمالاً افسردگی از عوامل تشدیدکننده آن است. این نوع سردردها ممکن است چندین روز طول بکشد، ولی برخلاف میگرن شدت آن زیاد نیست. درمان این نوع سردردها بیشتر با روان‌درمانی و ورزش و ریلاکسیشن است.

مواردی که باید سردردها با دقت بیشتری بررسی شود و حتماً نیاز به پزشک دارند شامل: ۱ـ سردرد بدون سابقه سردرد قبلی ۲ـ سردردی که کودک را از خواب بیدار کند ۳ـ تغییر الگو و شدت سردرد ۴ـ دردی که به طور مداوم در یک ناحیه از سر ایجاد شود

۵ ـ سردرد شدید متعاقب ضربه به سر

۶ـ سردرد شدید همراه با تب بالا

۷ـ سردرد همراه با تغییرات بینایی ۸ ـ سردرد همراه با تشنج یا کاهش هوشیاری و یا علائم دیگر عصبی مثل ضعف یک نیمه از بدن، است.

نکاتی که باید در معاینه بیماران مبتلا به سردرد درنظر گرفت شامل: تب، فشارخون، لکه‌های قهوه‌ای روی پوست، قد کوتاه و درد در نواحی خاصی از جمجمه بوده و گرفتن نوار مغزی اگرچه در سردرد ارزش کمی دارد و در حدود ۹درصد بیماران ممکن است امواج غیرطبیعی در نوار مغز داشته باشند که البته این مربوط به علت زمینه‌ای سردرد نیست و این دسته از بیماران نیاز به داروی ضدتشنج ندارند.

Vaughn
دوشنبه 31 تیر 1398 01:54 ب.ظ
Much like the wet behind the ears fellow cry: “Carry out or will not.
There is no appraise.”
The Go walking regarding Bring into disrepute is a Phenomenon on the
Preceding
Do compression socks help with Achilles tendonitis?
جمعه 24 شهریور 1396 02:27 ب.ظ
Tremendous things here. I am very happy to see your article.
Thank you so much and I'm taking a look ahead to touch
you. Will you please drop me a mail?
Do compression socks help with Achilles tendonitis?
جمعه 24 شهریور 1396 02:20 ب.ظ
Tremendous things here. I am very happy to see your article.
Thank you so much and I'm taking a look ahead to touch
you. Will you please drop me a mail?
marshallejtgflsrsh.exteen.com
جمعه 13 مرداد 1396 07:55 ب.ظ
Wonderful blog! I found it while searching on Yahoo News.
Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News?

I've been trying for a while but I never seem to get there!
Appreciate it
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

درباره وبلاگ

متخصص اطفال و نوجوانان-دارای بورد تخصصی-عضو انجمن پزشکان کودکان ایران-عضو پزشکان قرداد داخلی بیمارستانهای فوق تخصصی نجمیه و بقیه الله
مدیر وبلاگ : دکتر علی اصغر کاظمی نژاد

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان